αρθρο

Αγχωτική νίκη τα Γλυκά Νερά, 1-0 τον Νικολακάκη

Αν και «αγχώθηκαν» τα Γλυκά Νερά κατάφεραν να καταβάλλουν την αντίσταση του μαχητικού Νικολακάκη, του οποίου επιβλήθηκαν με 1-0 εντός έδρας. Το πρώτο μέρος δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας», ενώ στο δεύτερο οι γηπεδούχοι παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του «τρίποντου».

Το πρώτο 45λεπτο σίγουρα θα το έχουν ξεχάσει ήδη όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Γλυκών Νερών. Το ματς πήγε κυρίως στη δύναμη, υπήρξαν δύο τραυματισμοί του Βατίστα και του Γιουβανέλλη (αμφότεροι έκαναν ράμματα μετά το ματς), ενώ δεν υπήρξαν ιδιαίτερες ευκαιρίες.
Στο δεύτερο μέρος με τις αλλαγές του Αλβέρτου Παπαδάκη τα Γλυκά Νερά παρουσίασαν καλύτερη εικόνα, πίεσαν τον αντίπαλό τους και βρήκαν το γκολ που τους έδωσε τη νίκη. Σκόρερ ήταν ο Μπουγάτσιας στο 75’ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιουβανέλλη. Ως το τέλος το ματς ήταν ανοιχτό με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία με τον Στίσι στο 82’, ενώ η ομάδα του Γιώργου Δημητρόπουλου άγγιξε την ισοφάριση στο 90’, όταν ο Πιτσούνης γύρισε την μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή αλλά ο Μαβίδης δεν βρήκε την μπάλα από πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις ο Δαμιανίδης πλάσαρε άουτ, προλαβαίνοντας την έξοδο του Καταχανάκη.

Διαιτήτευσαν οι Κορδολαίμης, Μπουξμπάουμ, Τζαφόλιας Δ.

ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ: Καταχανάκης, Συμβουλίδης, Μπέντας (70’ Μπουγάτσιας), Βατίστας (46’ λ. τρ. Λαναράς), Γεωργάκας, Βάρδας, Αλεξίου (46’ Νάνος), Κλωνάρης, Στίσι, Χίσο (93’ Ρέκα), Γιουβανέλλης.
ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ: Κατσάνος, Δαμιανίδης (78’ Κουμουλίδης), Κωστόπουλος, Πάσσαρης, Νίκας, Βαφειάδης, Καβάσης, Πεΐδης (82’ Πάλμος), Μαβίδης, Πιτσούνης, Σοφιάνοβ (59’ Μουκάνης).