αρθρο

Πήρε το ντέρμπι ο Παλληνιακός, 1-0 τα Γλυκά Νερά

Ο Παλληνιακός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε 1-0 εντός έδρας των Γλυκών Νερών σε ένα ματς που τα είχε όλα. Καλές φάσεις, κερδισμένο πέναλτι, ακυρωθέν γκολ και αποβολή στο φινάλε για τους φιλοξενούμενος συνέθεσαν ένα σκηνικό αγώνα υψηλής έντασης, με αμφότερες τις ομάδες να εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία. Με το αποτέλεσμα αυτό οι "κιτρινόμαυροι" παρέμειναν στο +5 από τους διώκτες τους, ενώ οι "μπλε" έμειναν στους 9 πόντους πίσω από την κορυφή.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παλληνιακό να μπαίνει πιο δυνατά και να έχει δύο καλές στιγμές, αμφότερες με τον Σάμιο. Στο 2' το σουτ του πέρασε άουτ, ενώ στο 5' απευθείας φάουλ του πέρασε επίσης άουτ. Στο 16' ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τα Γλυκά Νερά με τον Γάσπαρη να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μία φάση, αφού μετά από σέντρα του Κούση, ο Καλιαμπάκας με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 20' ο Φυλακτός έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Χίσο, ενώ ο τελευταίος στάθηκε άτυχος στο 26' όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και έσκασε πάνω στη γραμμή!

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τα δύο αξιοσημείωτα γεγονότα ήταν μία πάσα του Γεωργουδάκη προς τον Μπίτιλη, ο οποίος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή σε θέση δεξιά, αλλά σφυρίχτηκε φάουλ σε άλλο σημείο του γηπέδου. Επίσης, στο 44' ακυρώθηκε γκολ του Γεωργουδάκη για επιθετικό φάουλ.
Στο δεύτερο μέρος ο Παλληνιακός μπήκε πάλι πιο δυνατά και μόλις στο 48' κέρδισε πέναλτι με τον Μπίτιλη. Ο Σάμιος ανέλαβε την εκτέλεσή του νίκησε τον Καταχανάκη και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του ματς και δεν είχαν άλλη καλή στιγμή, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Μπουγάτσιας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ από πλάγια και σούταρε, αλλά ο Φυλακτός απέκρουσε σε κόρνερ, ενώ στο 80' εξ επαφής κεφαλιά του Γάσπαρη πέρασε λίγο άουτ!

Τα Γλυκά Νερά τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κλωνάρη με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιη απώθηση του Μαλάι, ενώ από πλευράς Παλληνιακού αποβλήθηκε στο ημίχρονο ο Βαγγέλης Χαντές από τον πάγκο.

Διαιτήτευσαν οι Δραγάτης, Μπουξμπάουμ, Καραθανάσης.

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Φυλακτός, Κούσης (70' Τσιτοφώτος), Αρκούδας, Ελ Γκαμάλ, Κολοτούρος, Μαλάι, Γεωργουδάκης, Σάμιος, Καλιαμπάκας, Μπίτιλης (77' Σταύρου), Μουστόγιαννης (15' λ. τρ. Βλάχος-75' Ανδρίκος).
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ: Καταχανάκης, Συμβουλίδης (75' Ρέκα), Μπέντας, Κλωνάρης, Γεωργάκας, Βάρδας, Γάσπαρης, Νάνος (70' Λαναράς), Μπουγάτσιας, Χίσο, Στίσι (88' Λάζαρης).